W Y D A R Z E N I A


Pasowanie na pierwszoklasistę

           W dniu 7 października 2015 r. odbyła się uroczysta akademia, podczas której dzieci z pierwszych klas oficjalnie stało się uczniami. Po obejrzeniu pięknego programu artystycznego w wykonaniu pierwszoklasistów nastąpiło uroczyste ślubowanie, po którym Pani Dyrektor Jolanta Kwarta dokonała aktu pasowania. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością ksiądz proboszcz Zbigniew Gargaś, który wręczył pierwszoklasistom słodkości i życzył im samych sukcesów na nowej, uczniowskiej drodze życia. Gościliśmy również Panią Sołtys wsi Wysoka Głogowska Zofię Tracz, oraz Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Magdalenę Ślęzak-Grabską. Po zakończeniu części oficjalnej Uczniowie ze swoimi Rodzicami oraz zaproszonymi Gośćmi udali się na poczęstunek. Pyszne ciasta przygotowane przez mamy uczniów wszystkim smakowały. Dzieci spędziły swoje święto w miłej atmosferze. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci. Życzymy wszystkim Pierwszoklasistom z naszej gminy sukcesów w nauce i pomyślności.

Fotogaleria


Zielona szkoła - Magurski Park Narodowy

           Uczniowie z II i III klasy Gimnazjum w Wysokiej Głogowskiej w dniach 28.09-02.10.2015 roku uczestniczyli w wyjeździe na „Zieloną Szkołę" do Magurskiego Parku Narodowego w ramach projektu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej: "Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych". Dofinansowanie pochodziło z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
          Głównym celem „Misji Przyroda” było budowanie wśród młodzieży wiejskiej świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju. W ramach zajęć uczniowie wcielili się w rolę odkrywców i badaczy, poznając przy tym walory przyrodnicze Magurskiego Parku Narodowego i jego najbliższej okolicy. Udział w projekcie był dla uczestników całkowicie bezpłatny.
          Osobą odpowiedzialną za jego właściwą realizację została pani Barbara Furman. Praca nad projektem przebiegała w trzech etapach. Najpierw uczniowie poznali jego cele oraz założenia edukacyjne. Kolejnym krokiem był pięciodniowy pobyt w Krempnej i udział w przygotowanych przez pracowników Magurskiego Parku Narodowego zajęciach, ćwiczeniach i zabawach terenowych.
          Pierwszego dnia uczniowie wraz z opiekunami około godz. 12.15 przybyli na miejsce. Tam rozlokowali się w ośrodku wypoczynkowym „Pod Jodłą”, gdzie przewidziane było zakwaterowanie i wyżywienie. Następnie udali się na spacer, którego celem było poznanie najbliższej okolicy Magurskiego Parku Narodowego. Podczas dwugodzinnej wędrówki, uczniowie zobaczyli m.in. cmentarz żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, zabytkową cerkiew i chaty łemkowskie.
          Kolejnego dnia uczniowie udali się na ścieżkę przyrodniczą w Foluszu. Tam w pewnych odstępach czasowych, podzieleni na cztery grupy przeszli szlak na Diabli Kamień. Po drodze oglądali ciekawe okazy roślin, szukali tropów dzikich zwierząt, wsłuchiwali się w odgłosy przyrody. Wszystko to zapisywali w specjalnych kartach obserwacji. Kierując się ukrytymi wskazówkami, szczęśliwie dotarli na polanę, która była miejscem spotkań wszystkich grup. Efekty swoich spostrzeżeń i obserwacji przedstawili na plakatach, nad którymi pracowali podczas popołudniowych zajęć w Magurskim Parku Narodowym.
          Trzeciego dnia zaplanowane zostały zajęcia nad wodą, ich celem było badanie środowiska wodnego. Uczniowie ubrani w kalosze i wyposażeni w odpowiedni sprzęt rozpoczęli realizację wyznaczonych zadań. Pracując w grupach, musieli m.in. sprawdzić temperaturę wody, zmierzyć prędkość jej przepływu, znaleźć różne wodne organizmy oraz rozpoznać rosnące nad brzegiem rośliny. Po wykonaniu obserwacji należało określić czystość wody. Na zakończenie uczniowie zwiedzili Muzeum Magurskiego Parku Narodowego.
          W ramach tzw. „dnia kulturowego”, zaplanowana została wycieczka po najbliższym regionie. Najpierw uczniowie pojechali do Bóbrki, aby zwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Zapoznali się z procesem wydobywania ropy naftowej oraz obejrzeli ekspozycje związane z rozwojem przemysłu naftowego. Następnie udali się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Najważniejszymi atrakcjami Centrum były pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których uczniowie brali czynny udział. Zapoznali się także z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców oraz szkło użytkowe.
          Ostatni dzień pobytu na zielonej szkole poświęcony był podsumowaniu zdobytej wiedzy i umiejętności. Po pożegnaniu i podziękowaniu pracownikowi MPN młodzi miłośnicy przyrody udali się do domu.
          To jeszcze nie koniec realizowanego projektu, teraz czas na etap III, będący kontynuacją dwóch pozostałych. Uczniowie otrzymali zadanie opracowania ścieżki skarbów przyrody i kultury po swojej najbliższej okolicy w formie questingu.
          Udział w projekcie pozwolił spojrzeć na przyrodę z perspektywy badacza. Uczniowie mogli wykorzystać swoją dotychczasową wiedzę oraz wzbogacić ją poprzez zajęcia praktyczne. Młodzież chętnie brała udział w zaplanowanych działaniach, była bardzo zainteresowana tematyką prowadzonych zajęć. Oprócz tego był to dla nich również miło spędzony czas, mogli lepiej się poznać, nawiązać więzi koleżeńskie, a także aktywnie spędzić czas wolny podczas organizowanych wypraw terenowych, dyskoteki, wspólnego ogniska lub wycieczki. Z pewnością dla wszystkich uczestników było to nowe i ciekawe doświadczenie. Mam nadzieję, że ich przygoda z przyrodą na tym się nie skończy. Wspomnienia i przeżycia na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników zielonej szkoły.

Barbara Furman


Fotogaleria


„Wyrwani z niewoli”

           Niecodziennym wydarzeniem okazała się wizyta w naszej szkole dwóch młodych chłopaków Piotra i Jacka. Przybyli goście opowiadali o trudnych chwilach w swoim życiu, bowiem na własnej skórze doświadczyli, co to znaczy sięgnąć samego dna. Dzieli się z uczniami swoim doświadczeniem oraz świadectwem życia i nawrócenia osoby uzależnionej od narkotyków, alkoholu, pornografii i innych złudnych przyjemności współczesnego świata. A wszystko to po to, by ukazać młodym ludziom piękno i wartość życia w wolności od wszelkich form uzależnień oraz pokazać, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Prowadzący z ogromną siłą i autentyzmem przekonywali, że to Jezus wyzwolił ich i przywrócił do życia w prawdzie i miłości.

Fotogaleria


Dyskoteka Otrzęsiny

           Dnia 22 września tradycyjnie w naszej szkole zorganizowano ,,Otrzęsiny klas pierwszych”, za które obok SU byli odpowiedzialni triumfatorzy z poprzedniego roku. Jak co roku pierwszoklasiści uczestniczyli w wielu konkurencjach, które wymagały poczucia humoru, zaangażowania i gotowości do wykonywania zadań. Pod koniec otrzęsin uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i zostali włączeni w poczet gimnazjalistów. Za rok to właśnie oni będą podtrzymywać otrzęsinową tradycję. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w dyskotece szkolnej, na której miło spędzili czas.

Fotogaleria


Wybory przewodniczącego SU oraz opiekunów

           21 września uczniowie wzięli udział w równym, tajnym, bezpośrednim i powszechnym głosowaniu. Nad przebiegiem wyborów czuwały komisje, które również podliczyły głosy. Przewodniczącym samorządu uczniowskiego ZS w Wysokiej Głogowskiej w bieżącym roku szkolnym został uczeń klasy I gimnazjum Bartosz Kraus. W pracy pomagać mu będą Piotr Tracz oraz Dominik Waltoś. Samorządem opiekować się będą p. Joanna Bujak i p. Karolina Gotkowska.

Fotogaleria


Wyjazd integracyjny do Osady Słowiańskiej w Stobiernej koło Dębicy

           Osada Słowiańska w Stobiernej koło Dębicy to nie tylko miejsce dla pasjonatów historii średniowiecza. To przede wszystkim świetny pomysł na wycieczkę szkolną. W sobotę 19 września chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe. Przekraczając bramę grodu z charakterystycznym dzwonem, uczestnicy zostali przywitani przez gromadkę zwierząt, stadko kaczek i ciekawskiego kota. Zaraz potem gości witali mieszkańcy grodu, zapraszając od zwiedzenia wioski. Uczniowie słuchali opowieści o życiu Słowian i oglądali eksponaty (stroje, broń, instrumenty muzyczne, sprzęty domowego użytku). Dziewczynom najbardziej spodobały się opowieści o dawnych strojach. Chłopcom zdecydowanie przypadły do gustu zajęcia w zbrojowni, a szczególnie możliwość dotknięcia, a nawet przymierzenia kolczugi i hełmu. Wszyscy doskonale bawili się podczas strzelania z łuku. Jako przysmak pojawiły się pyszne podpłomyki. Pobyt w Osadzie Słowiańskiej zakończyło wspólne grillowanie i pokaz "Tańca z ogniem". Mimo padającego deszczu wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu i podczas powrotnej podróży opowiadali o najciekawszych ich zdaniem chwilach w średniowiecznej osadzie.

Fotogaleria


Debata kandydatów na przewodniczącego SU

           Po raz pierwszy kandydaci starający się o urząd Przewodniczącego szkoły mogli zaprezentować swój program podczas debaty. Spotykając się twarzą w twarz z wyborcami musieli odpowiedzieć na szereg ważnych pytań, między innymi: dlaczego chcą zostać przewodniczącym i czy dotrzymają swoich obietnic, gdy zostaną wybrani. Pełnienie tej funkcji, to przecież nie tylko przywilej, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność, gdyż samorząd uczniowski bierze udział w podejmowaniu decyzji dotyczących całej społeczności szkolnej.

Fotogaleria


Warsztaty z zakresu carving' u   i z zakresu   profilaktyki

           Sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w zajęciach carvingu. Nauka dekorowania odbywa się podczas warsztatów, gdzie uczestnicy wykonują kompozycje oraz rzeźby z warzyw i owoców. Warsztaty rozpoczęły się przeszkoleniem kursantów z wiedzy o narzędziach przydatnych do carvingu. Uczestnicy poznali także zasady rzeźbienia i typologię metod. Pod opieką instruktorki kursanci wykonali m.in.: rydwan z ananasa, zwierzątka z jabłek, potworka z melona. Grupa była bardzo angażowana w wycinanie, a do dyspozycji przygotowano bardzo dużo owoców. Kiedy czas zajęć dobiegł końca uczestniczy chcieli zostać dłużej, niestety muszą poczekać do zajęć przewidzianych za miesiąc.Kampania wyborcza do Samorządu uczniowskiego

           W naszej szkole wrzesień, to również czas na zmianę rady samorządu uczniowskiego. Wybory do samorządu poprzedziła (tak jak w przypadku prawdziwych wyborów samorządowych) kampania wyborcza. Poszczególne klasy wyłoniły przedstawicieli, którzy stali się kandydatami na przewodniczącego szkoły. Klasowe sztaby wyborcze miały zaledwie tydzień, aby wypromować swojego reprezentanta za pomocą plakatów, ulotek, audycji radiowych, haseł wyborczych itp.

Fotogaleria


Wystawa prac twórczych uczniów, promujących jedzenie warzyw i owoców

           Lato, jesień to bogactwo warzyw i owoców a z nimi kolorów, zapachów, smaków. Między klasowy konkurs „Jesienne stworki z warzyw i owoców” przeprowadzony został w ramach upowszechniania zdrowego stylu życia. Uczniowie z warzyw i owoców stworzyli prawdziwe dzieła sztuki! Wykazali się ogromną pomysłowością i inwencją twórczą podczas ich wykonywania. Dominowały prace przestrzenne. Postacie były kolorowe i zachwycały różnorodnością i starannością wykonania. Prace zostały wyeksponowane na korytarzu parteru naszej szkoły. Oprócz społeczności szkolnej ekspozycję prac podziwiali również rodzice, gdyż w tym dniu odbywała się wywiadówka.

Fotogaleria


Inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016

           Jak co roku uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Parafialnym w Wysokiej Głogowskiej, którą odprawił ksiądz proboszcz Zbigniew Gargaś. Po mszy świętej uczniowie i nauczyciele oraz poczty sztandarowe, udali się do szkoły na apel.
           Po przybyciu wszystkich na salę, uroczyście wprowadzono sztandary szkół i odśpiewany został hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.
           Pani dyrektor powitała wszystkich uczniów, zwłaszcza tegorocznych pierwszoklasistów i poinformowała o ważnych sprawach związanych ze szkołą. Podczas spotkania, prymusi naszej szkoły otrzymali certyfikaty stypendialne i gromkie brawa zarówno od swoich kolegów jak i rodziców obecnych na inauguracji.
           Po głównej części uroczystości wszyscy uczniowie rozeszli się do klas, gdzie spotkali się z wychowawcami.

Fotogaleria