W Y D A R Z E N I A


NASZE SUKCESY

           Miło mam poinformować, o sukcesach z udziałem naszych uczniów.
III miejsca (w swoich kategoriach wiekowych) w Gminnym Konkursie Plastycznym pod hasłem "Niepodległa Polska- moja ukochana Ojczyzna" , którego organizatorem był ZS w Budach Głog. zdobyła Hanna Mazur z kl. V oraz Bartosz Kraus z kl. III gim.

Wyróżnienie w Gminnym Konkursie Plastycznym "Stop wandalizmowi" zdobyła Dominika Świątek kl. II gim.

Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Szopka betlejemska w oczach dziecka" organizowanym przez MGDK w Głogowie Młp. Katarzyna Poźniak kl. V.

II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek pod hasłem "Rodzina szkołą odkrywania talentów" organizowany przez SP w Głogowie Młp. zdobyła Rodzina Kościelnych w składzie: Małgorzata, Jacek (rodzice), Filip i Ola (dzieci) ; wyróżnienie: siostry Dominika i Natalia Walczewskie.

W Gminnym Konkursie Plastyczny pod hasłem "Młodzi, wolni, odpowiedzialni": I miejsce Magdalena Micał kl. VII, III miejsce Aleksandra Nowak kl. VII, wyróżnienie: Maja Czyżewska kl. VII.
SERDECZNIE GRATULUJEMY
Rozdanie nagród za udział w konkursach organizowanych przez naszą szkołę

           12 stycznia w piątek w naszej szkole miało miejsce uroczyste wręczenie nagród finalistom za udział w Powiatowym i Gminnym Konkursie Ortograficznym „Ortograficzny Omnibus 2017” oraz w Wojewódzkim Konkursie Literacko-plastycznym „List do św. Mikołaja”. Gratulacje i nagrody zwycięzcom konkursów wręczyli pani dyrektor Jolanta Kwarta oraz pan Andrzej Darczyński – reaktor Polskiego Radia Rzeszów tegoroczny członek jury, które oceniało prace konkursowe „List do św. Mikołaja”. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursach już za rok.


Fotogaleria


Sztuka walki - Capoeira

           Również w piątek w naszej szkole uczniowie mogli podziwiać jedną z najbardziej spektakularnych sztuk walki. Capoeira (czyt. kapuejra) jest brazylijską sztuką walki, która łączy w sobie elementy tańca, muzyki, rytmu, sztuki walki, samoobrony, gimnastyki i akrobatyki. Specyficzna muzyka, osobliwie wyglądające instrumenty, grupa ludzi stojących w kole, klaszczących i śpiewających. W środku dwie osoby wykonują niesamowite akrobacje, dynamiczne kopnięcia i szybkie uniki. Zaprezentowany pokaz oglądany z boku wyglądał imponująco a pikanterii dodał fakt iż uczeń naszej szkoły Filip Poźniak brał w nim udział. Filipowi gratulujemy udziału w zajęciach Akademii Sztuki Capoeira w Rzeszowskim oddziale i życzymy jeszcze więcej satysfakcji z jej trenowania.


Fotogaleria


Boże Narodzenie w szkole

           Boże Narodzenie to szczególny okres dla każdego z Nas. Atmosfera tych świąt sprawia, że z niecierpliwością oczekujemy pierwszej gwiazdki, aby z najbliższymi zasiąść do wigilijnego stołu. Klimat Bożego Narodzenia dał się odczuć również w naszej szkole.
           Jak co roku i tym razem, tuż przed świętami, odbył się w ZS w Wysokiej Głogowskiej uroczysty apel, podczas którego uczniowie przedstawili program artystyczny. Składał się on z montażu słowno – muzycznego, który skłonił zadumy nad współczesnym życiem. Występ uatrakcyjniony przez wokalisów i chór szkolny został nagrodzony gromkimi brawami. Po zakończeniu kolędowania uczniowie, uczniowie którzy brali udział w (grudniowych) konkursach otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Po ich rozdaniu wszyscy uczniowie udali się wraz z wychowawcami na klasowe wigilijki.


Fotogaleria


Ozdoba Bożonarodzeniowa - wystawa prac

           Grudzień to miesiąc szczególny, bo świąteczny. Przed Bożym Narodzeniem uczniowie klas I-III SP wykonali piękne ozdoby przestrzenne z różnych materiałów. Wystawę prac można było podziwiać na parterze w szkole podstawowej.


Fotogaleria


„List do świętego Mikołaja”

           Informacje z rozstrzygnięcia III Wojewódzkiego Konkursu Literackiego pt. „List do świętego Mikołaja”.
Na konkurs wpłynęło 87 prac z 14 szkół z terenu województwa podkarpackiego. Tematyka zorganizowanego konkursu promowała zdrowy tryb życia, niwelując zachowania niepożądane społecznie w tym alkohol. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum.

SZKOŁA PODSTAWOWA:
I miejsce – Weronika Ozga- SP w Rudnej Wielkiej
I miejsce – Karolina Kapustyńska- ZS w Jasionce
II miejsce- Natalia Salach- SP w Rudnej Wielkiej
II miejsce – Anastazja Mospan- SP w Rudnej Małej
III miejsce –Karolina Pokrzywa- ZS w Jasionce
III miejsce – Olga Chłanda- SP w Pogwizdowie Nowym
Wyróżnienia:
Amelia Wajs- SP w Oleszycach
Karolina Żyła- SP w Raniżowie
Patrycja Hałas- SP w Raniżowie
Sabina Adamiak-SP w Przewrotnem
Olimpia Gorycka-SP w Głogowie Małopolskim
Filip Zuba- SP w Rudnej Wielkiej
Emilia Zięba- ZS w Budach Głogowskich
Martyna Chorzępa- ZS w Nienadówce
Klaudia Pokrywa- SP w Rudnej Małej

GIMNAZJUM:
I miejsce – Olga Lipiński- SP w Głogowie Małopolskim
I miejsce – Michalina Zygo- Gimnazjum Dwujęzyczne w Głogowie Małopolskim
II miejsce – Anna Barczak-ZS w Jasionce
II miejsce – Izabella Zarzycka- ZS w Żyrakowie
III miejsce – Martyna Augustyn- SP w Głogowie Małopolskim
III miejsce – Jakub Guz- ZS w Wysokiej Głogowskiej
Wyróżnienia:
Karolina Błoniarz- ZS w Jasionce
Izabela Bajek- SP w Głogowie Małopolskim
Wiktoria Nowak- SP w Rudnej Wielkiej


Fotogaleria


Wyjazd treningowy do Ustjanowej Górnej

           W sobotę 16.12.2017r. grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w wyjeździe treningowym doskonalącym technikę jazdę na nartach biegowych. Korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych w Ustjanowej Górnej uczniowie czynnie spędzili wolny czas na świeżym powietrzu.


Fotogaleria


EKOGALA 2017

           W piątek 8 grudnia uczniowie naszej szkoły odwiedzili stoiska Międzynarodowych Targów Produktów i Żywności Wysokiej Jakości - EKOGALA 2017. Jest to impreza, która przyciąga tłumy ludzi przede wszystkim zapachem i smakiem wyrobów. Stoiska uginały się od ciężaru smakołyków. Były to m.in. tradycyjne, regionalne i ekologiczne wyroby wędlin, ryby z gospodarstw rybackich, owoce i warzywa oraz dary natury czyli produkty z lasów.
Mikołaj w szkole

           W środę 6 grudnia w progi naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Gość z Laponii odwiedzał uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Tym którzy zasłużyli rozdawał prezenty lub łakocie. Nie obyło się bez śpiewania piosenek, recytowania wierszyków, sprawdzenia liczenia do 10 u pierwszaków czy wykonywania ćwiczeń sportowych. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt w tym roku nie dostał rózgi. Serdecznie zapraszamy św. Mikołaja do naszej szkoły za rok!


Fotogaleria


Symbole naszej historii

           W dniu 5 grudnia odbyła się w naszej szkole pierwsza część spotkań z przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej – Panem Maciejem Rędziniakiem. Zajęcia zostały zrealizowane w ramach projektu innowacyjnego pt. ”Za wolność dziękujemy”. Tematem spotkania były Symbole Narodowe. Uczniowie szkoły podstawowej (klasy 2-5) mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat Heraldyki. Pan Maciej przedstawił uczniom podstawowe informacje na temat Hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”, szczegółowo omówił okoliczności powstania Godła RP i zmian, jakie dokonywały się w wizerunku Orła Białego na przestrzeni wieków. Sporo czasu poświęcono na dyskusję nad symboliką i znaczeniem kolorów. Jako ostatni element została omówiona Flaga Polski. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem ciekawostek historycznych i chętnie zadawali pytania. Zajęcia miały na celu uzupełnić podstawową wiedzę uczniów, ale także rozbudzić w nich szacunek i świadomość znaczenia Symboli Narodowych. Pan Maciej przypominał, że w obecnych czasach najlepszą formą wyrażania patriotyzmu jest postawa pamięci i szacunku. Mali Polacy mają możliwość już od najmłodszych lat pielęgnować tradycję poprzez wywieszanie Flagi w czasie świąt narodowych i poszerzanie swojej wiedzy na temat historii naszego kraju.
           W lutym 2018 r. odbędzie się druga część spotkań, przeznaczona dla klas starszych. Tematem prezentacji będą młodzi obrońcy polskiego Lwowa – Orlęta Lwowskie i najmłodsi żołnierze Powstania Warszawskiego. Warto pamiętać, że wpływ na losy historii mają nie tylko wielcy władcy, ale także „mali” bohaterowie.

Ortograficzny Omnibus 2017

           Dnia 27 listopada 2017 roku w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej odbył się III Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla gimnazjum „Omnibus Ortograficzny”. Finalistami konkursu zostali:
I miejsce- Piotr Rębisz - Gimnazjum Dwujęzyczne w Głogowie Małopolskim, II miejsce- Agnieszka Łyżak - SP w Głogowie Małopolskim, III miejsce- Jakub Wroniak - SP w Głogowie Małopolskim.
Wyróżnienie otrzymały uczennice: Natalia Sokołowska- ZS w Wysokiej Głogowskiej, Wiktoria Matejko- ZS w Przewrotnem, Paulina Bartnik-SP w Rudnej Wielkiej, Karolina Zając- ZS w Przewrotnem.
Pogadanki z dzielnicowymi "STOP WANDALIZMOWI"

           20 listopada w szkole odbyły się zajęcia edukacyjne pod kątem prawnych skutków popełniania przestępstw i wykroczeń przez nieletnich realizowane w ramach gminnego programu "Głogów Małopolski bezpieczną gminą" dofinansowanego ze środków MSWiA.


Fotogaleria


Dyskoteka andrzejkowa

           23 listopada samorząd uczniowski zorganizował z okazji zbliżających się "Andrzejek" dyskotekę, podczas której uczniowie miło i sympatycznie spędzili czas. Nie zabrakło tak, jak i w ubiegłym roku salonu wróżb. Jak mówi stare przysłowie „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Dzięki niej możemy kultywować tradycje ludowe, bowiem to co stare w tradycji andrzejkowej harmonijnie splata się z tym, co w naszej kulturze nowe, po to, by łączyć ludzi na wspólnej zabawie.


Fotogaleria


Wojewódzki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

           Miło mam poinformować, iż w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej zorganizowanym przez Zespół Szkół w Wólce Niedźwiedzkiej, który odbył się 22 listopada II miejsce zajęła uczennica Katarzyna Hess.Gratulujemy!!!


Fotogaleria


Wieczór Pieśni Patriotycznej
„Za wolność... dziękujemy”.

           W niedzielne popołudnie, 19 listopada 2017 r. w naszej szkole już po raz czwarty odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznej „Za wolność... dziękujemy”.
           Jak co roku celem koncertu było oddanie hołdu wszystkim walczącym i poległym za wolność naszej ojczyzny poprzez działanie artystyczne. Na koncercie spotkali się uczniowie, nauczyciele, absolwenci, rodzice oraz zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych instytucji i placówek kulturalno-oświatowych, co uczyniło to wydarzenie absolutnie wyjątkowym świętem lokalnej społeczności. Na widowni nie zabrakło rodzin z dziećmi, babć, dziadków i wnucząt oraz miejscowej młodzieży. Tradycją koncertu jest również wspólne śpiewanie. Publiczność nie tylko biernie odbierała treści prezentowane przez artystów, lecz również czynnie uczestniczyła w śpiewie znanych pieśni i piosenek patriotycznych. W trakcie występu usłyszeć można było utwory: „Z Dawna Polski”, „Orzeł Biały”, „Jedenasty Listopada” czy „Modlitwa Dziewczyńska”. Nie zabrakło również wzniosłych wierszy. Pięknie deklamowane utwory oraz śpiewane utwory, okazywały szacunek i dziękowały za wolność, którą cieszymy się każdego dnia.
           Tegoroczny koncert miał szczególną oprawę, gdyż organizatorzy, poprzez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Głogów Młp., pozyskali dotację z Fundacji PZU. Muzyczną oprawę zapewniła Mobilna Filharmonia pod batutą pana Mirosława Szpyrki a nagłośnienie oraz oświetlenie, wypożyczyła firma TOTON SHOW. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Głogowa Małopolskiego pan Paweł Baj, natomiast patronat medialny zapewniły: TVP3 Rzeszów, Radio VIA, Gazeta Codzienna Nowiny i Ziemia Głogowska. Wydarzenie od czterech lat jest wyjątkowym świętem lokalnej społeczności, dzięki mocy sprawczej nauczycielek pani Eweliny Brudz i pani Małgorzaty Wąsik.Fotogaleria


Turniej Pięciu Miast w Pływaniu

           W sobotę 18 listopada 2017r. w Nowej Dębie odbyły się zawody pływackie pod nazwą Turniej Pięciu Miast. Reprezentantem naszej szkoły był uczeń klasy I Bartosz Łach . Bartek zajął wysokie II miejsce. Gratulujemy!!!

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej

           W dniach 11 i 12 listopada uczennica kl. VI Julia Pasternak wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej. Przesłuchania finałowe odbyły się w siedzibie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Julia godnie reprezentowała naszą szkołę rywalizując z najlepszymi z najlepszych. Uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie mieli też możliwość zwiedzenia przejmujących ekspozycji Muzeum Armii Krajowej. Wszyscy finaliści zostali zaproszeni na Koncert Galowy, który miał miejsce w Filharmonii Krakowskiej. Mimo, że nasza uczennica na tym etapie nie zdobyła nagrody, sam udział w tym niezwykłym Festiwalu był niezapomnianą przygodą i olbrzymim wyróżnieniem, bowiem nadrzędnym celem organizatorów było przede wszystkim upowszechnienie wśród młodych ludzi wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym i o naszych bohaterskich przodkach poprzez muzykę.


Fotogaleria


Narodowe Święto Niepodległości

           Chcąc uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w piątek 10 listopada uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystej akademii. W oprawie słowno - muzycznej przypominano, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować. Nastroju dodawała dekoracja utrwalająca wartości, barwy i symbole narodowe oraz spektakl taneczny.
11 listopada na Głogowskim Rynku odbyły się Gminne Uroczystości, w nich również brali udział uczniowie naszej szkoły. Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. Oddajemy hołd tym, którzy polegli za naszą ojczyznę.


Fotogaleria


Wręczenie nagród za udział w konkursach
w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

           Po uroczystej akademii miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie. Wręczone zostały nagrody i pamiątkowe dyplomy uczniom, którzy brali udział w konkursach organizowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Poniżej lista nagrodzonych:

Konkurs plastyczny "W świecie wierszy Jana Brzechwy"
I miejsce – Bartosz Łach kl. I, II miejsce – Patrycja Rzucidło kl. IIIa, III miejsce – Adam Wąs kl. IIIb oraz Amelia Rogala kl. IIIa
Wyróżnienie: Łukasz Szarejko kl. II i Michał Pękala kl. IIIa

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Jana Brzechwy:
I miejsce – Hanna Mazur kl.V, II miejsce – Klara Neumann kl.V, III miejsce – Wioletta Kubicz kl. V oraz Kinga Grabek kl.V
Wyróżnienie: Julia Furman kl.IVa, Zuzanna Kłonicka kl.IVb, Natalia Noga kl. IVa, Emilia Neumann kl. Iva, Milena Bereś kl. IIIa
Fotogaleria


Sukcesy w zawodach pływackich

           6 listopada na Pływalni Wodnik w Głogowie Młp. uczniowie naszej szkoły rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z innych szkół z terenu gminy. W rywalizacji o miejsca na podium w Gminnych zawodach pływackich o Puchar Burmistrza Głogowa Młp. uczniowie naszej szkoły zajęli następujące lokaty:

50m stylem grzbietowym: I miejsce Katarzyna Skroban oraz II miejsce Maja Czyżewska

50m kraulem: I miejsce Maja Czyżewska oraz II miejsce Katarzyna Skroban

50m stylem klasycznym I miejsce Katarzyna Skroban. Ponadto III miejsce w sztafecie gimnazjum 4x50m stylem dowolnym zdobyła drużyna w składzie: Jakub Ignas, Bartosz Kaczor, Maciej Poźniak, Maja Czyżewska.
Gratulujemy umiejętności pływackich.


Fotogaleria


Pasowanie na czytelnika

           W piątek 27.10.2017r najmłodsi uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników. Głównym celem uroczystości było zachęcenie ich do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy V, uczestniczących w zajęciach kółka bibliotecznego. Pierwszoklasiści dowiedziali się, jak należy dbać o książki, odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek, poprawnie układali tytuły książek, które były pomieszne przez chochlika. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a w zamian za to otrzymali medale, pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki.


Fotogaleria


Kolejne sukcesy

           Uczennice naszej szkoły znalazły się wśród osób nagrodzonych w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Nasz wspólny świat", którego organizatorem jest MGDK w Głogowie Młp. Uczennica klasy IVa Katarzyna Tracz  zajęła  II miejsce a uczennica klasy VII Maja Czyżewska zdobyła wyróżnienie . Serdecznie gratulujemy.
Bal Wszystkich Świętych

           Przełom października i listopada to nie tylko czas refleksji i zadumy, ale także radości i dziękczynienia. Skoro „wszyscy święci balują w niebie”, my również możemy. Już po raz drugi w naszej szkole odbył się Bal Wszystkich Świętych. W przebraniach świętych i aniołów uczniowie pląsali w rytm dyskotekowych utworów oraz świetnie bawili się biorąc udział w przygotowanych dla nich zabawach. Przebrania były piękne i bardzo trudno było wskazać, który strój jest najładniejszy. Organizatorzy postanowili wyróżnić jednocześnie dwanaście najlepszych strojów nie przyznając konkretnych miejsc. Wszystkim rodzicom, którzy przygotowali wraz ze swoimi pociechami stroje, serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej uczniów weźmie udział w tworzeniu tej pięknej tradycji w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych.


Fotogaleria


Wyjazd do Muzeum w Markowej

           27 października 26-osobowa grupa uczniów z klas V, VII SP oraz II gimnazjum pod opieką p. Eweliny Brudz i p. Małgorzaty Wąsik odwiedziła Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Wyjazd zorganizowany został w ramach programu innowacji pedagogicznej mającego na celu wzmacnianie więzi historycznych, kulturowych i narodowych, kształtowanie świadomości obywatelskiej, wychowanie młodego człowieka w duchu wartości patriotycznych.
Nasi uczniowie z przejęciem zwiedzili wystawę ukazującą fotografie, filmy i dokumenty archiwalne przedstawiające relacje polsko -żydowskie na terenie Podkarpacia w okresie przedwojennym, dramat rodzin w okresie okupacji oraz powojenne losy zdziesiątkowanej ludności żydowskiej. Najbardziej poruszającym, centralnym miejscem sali wystawienniczej jest symbolicznie przedstawiony dom rodziny Ulmów- zamordowanych w bestialski sposób za ukrywanie Żydów, których tragiczna historia dała asumpt do utworzenia muzeum. Multimedialna scenografia i towarzyszące jej eksponaty opisane zostały w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim.
Tego typu miejsca pamięci uświadamiają nam, jakim dramatem (zwłaszcza dla dzieci) jest wojna oraz jak wiele zawdzięczamy wszystkim tym, którzy zginęli, byśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie i cieszyć się pokojem. Za wolność- dziękujemy!


Fotogaleria


„Etos Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego ..."

           26 października odbyła się ogólnopolska konferencja dyrektorów, nauczycieli i rodziców szkół imienia Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt.: „Etos Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego inspiracją do wychowania młodego pokolenia”.
W konferencji zorganizowanej przez: podkarpackiego kuratora oświaty, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Centrum Myśli Jana Pawła II, wzięły udział dwie nasze nauczycielki pani Barbara Furman i Małgorzata Wąsik.


Fotogaleria


Spotkanie z pisarką panią Renatą Piątkowską

           W środę 25 października uczniowie klasy IV V i VI uczestniczyli w spotkaniu z pisarką panią Renatą Piątkowską. Podczas spotkania w domu ludowym autorka promowała swoją książkę opartą na faktach pt.: „Która to Malala?”. Malala Yousafzai to pakistańska nastolatka, dziewczyna jak wiele innych. Doświadczyła ona okrutnej zemsty talibów za to, że sprzeciwiła się ich prawom, podważyła narzucony przez nich porządek. Pani Renata Piątkowska poruszająco opowiadała historię Malali czym wzbudzała zaciekawienie nie tylko uczniów ale i opiekunów.


Fotogaleria


Sprzątanie zapomnianych grobów

           W środę 25 października uczniowie klasy VII SP i III gimnazjum porządkowali opuszczone i zapomniane groby na miejscowym cmentarzu. Młodzież wykonywała zadania z dużym zaangażowaniem, wkładając niemało wysiłku w to, by uprzątnąć miejsce wiecznego spoczynku doczesnych szczątków nieznanych z imienia przodków. W zamian wszyscy otrzymali olbrzymią dawkę satysfakcji i poczucia dobrze spełnionego obowiązku. Podczas uroczystości Wszystkich Świętych 1 Listopada z pewnością będą mogli z dumą spoglądać na groby, o których nikt już nie pamięta, a którym oni przywrócili „życie”.


Fotogaleria


BAAAARDZOOOO SZCZĘŚLIWA
TRZYNASTKA!

           21 października 13-osobowy zespół wokalny w składzie: Kasia Tracz, Gabrysia Nykiel z kl. IVa, Gosia Czyżewska z kl. IVb, Julia Pasternak, Kasia Hess, Estera Furman, Julia Mikluszka, Adrian Nabożny z kl. VI, Maja Czyżewska, Julia Kramarz, Oliwka Sala, Piotr Jaskuła i Konrad Delikat z kl. VII wziął udział w XV Konkursie Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej Laudate Deum w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II. Organizatorem konkursu było Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Miłym akcentem dla nas była osoba jednej z prowadzących konkurs- absolwentki ZS w Wysokiej Głogowskiej, obecnie uczennicy LO Sióstr Prezentek, Patrycji Kubicz.
Nasi uczniowie zaprezentowali się w dwóch kategoriach: piosenki obcojęzycznej („Blessed are the merciful”) i polskiej („Nadejdzie dzień”) zdobywając w każdej z nich pierwsze miejsca. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, iż podczas wykonywania piosenki w języku polskim nagle zamilkł akompaniament (tak zwana złośliwość rzeczy martwych) i nasi artyści praktycznie większą część utworu wykonali a capella, radząc sobie doskonale, czym najwyraźniej zachwycili nie tylko liczną publiczność, która wspierała ich oklaskami, ale również jurry, które uznało, iż to wykonanie zasłużyło na najwyższe laury!
Dzieląc radość naszych podwójnych zwycięzców serdecznie im gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

„Gmina Głogów Małopolski
bezpieczną gminą”

           W środę 18 października uczniowie kl. 2 i 3 gimnazjum uczestniczyli w szkoleniu z pomocy przedmedycznej.
           Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w szkołach odbywają się w ramach gminnej kampanii pt. „Gmina Głogów Małopolski bezpieczną gminą” realizowanej z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz gminy Głogów Małopolski.

Święto Patrona Szkoły
i Dzień Edukacji Narodowej

           13 października był wyjątkowo uroczystym dniem w naszej szkole, bowiem obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej.
Po uroczystej mszy świętej wszyscy zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, by wspólnie świętować. W tym roku do wspólnego świętowania przyłączyli się m.in. zastępca Burmistrza Głogowa Młp. pan Jerzy Komaniecki, pani sołtys Zofia Tracz, zastępczyni przewodniczącej Rady Rodziców pani Magdalena Czyżewska oraz emerytowani nauczyciele. Zgromadzonych powitała pani dyrektor Jolanta Kwarta, która złożyła serdeczne podziękowanie wszystkim nauczycielom za zaangażowanie i trud jaki wkładają w wychowanie dzieci i młodzieży oraz życzyła sukcesów w dalszej pracy dydaktyczno-wychowawczej. Słowa podziękowania skierowała również do pozostałych pracowników szkoły, bez których nasza placówka nie mogłaby prawidłowo funkcjonować. Zaproszeni goście w swoich przemowach również dziękowali za pracę zarówno pani dyrektor jak i nauczycielom.
W tym dniu wyróżnieni nauczyciele otrzymali z rąk pani dyrektor nagrody za osiągnięcia dydaktyczne. Pan Burmistrz wręczył certyfikaty stypendialne dla zdolnych uczniów, których fundatorem jest Burmistrz Gminy Głogów Małopolski Pan Paweł Baj. Ponadto po raz drugi wręczono stypendia ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom, ich nauczycielom, wychowawcom oraz rodzicom.
W dalszej części spotkania uczniowie zaprezentowali program artystyczny podczas którego zachęcili do wspólnej zabawy uczestników akademii. Program artystyczny bardzo się podobał, o czym świadczyć mogły brawa, które otrzymali uczniowie na koniec występu. Czas świętowania upłynął w miłej i przyjemnej atmosferze.


Fotogaleria


Pobyt na obozie językowym w Załęczu Wielkim
oczami uczestniczki

           W lipcu 2017 roku Aleksandra Nowak, jedna z uczestniczek projektu językowego „WG speaks English”, wzięła udział w obozie języka angielskiego. Uczestnictwo w obozie zapewniła Oli Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności. Jak Ola zapamiętała swój pobyt na obozie?
           Obóz odbył się w dniach 9.07 - 22.07.2017 roku w ośrodku o nazwie " Nadwarciański Gród". Po przyjeździe zostaliśmy poinformowani w jakich grupach jesteśmy. Następnie uczestniczyliśmy w teście przeprowadzonym przez kadrę amerykańską, który miał na celu sprawdzenie naszej znajomości języka angielskiego. Na obozie były organizowane zajęcia z wolontariuszami z USA. Mieliśmy codziennie ciekawe zajęcia teatralne, muzyczne i plastyczne, w trakcie których zawsze dobrze się bawiłam. Oprócz codziennych zajęć uczestniczyliśmy również w zawodach, konkursach i różnego rodzaju zabawach. Najbardziej zapamiętałam Halloween. Mogliśmy się wtedy przebrać za różne straszne postacie. Po za Halloween bardzo spodobał mi się wyjazd do Łodzi. Odwiedziłam Manufakturę i Aqua Park. Przez 2 tygodnie obozu cały czas ćwiczyliśmy do EXPO - występu na jego zakończenie. Młodsze i starsze grupy miały za zadanie zaprezentować przedstawienie i piosenkę. Po za tym mieliśmy jeden wspólny występ. Ośrodek "Nadwarciański Gród" otaczał wielki las, w którym został zorganizowany bieg na orientację, a obok ośrodka przepływała rzeka, nad którą mieliśmy dwa ogniska. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym obozem. Polecam go każdemu, a sama mam zamiar pojechać tam w przyszłym roku.

Wojewódzki Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej

           Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach naszych uczniów. W Wojewódzkim Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej pod hasłem "Dobrze jest dziękować Panu...", który odbył się w sobotę 7 października w Centrum Caritas w Budach Głogowskich
w kategorii zespół klasy I-III II miejsce zdobył zespół z kl. IIIa w składzie: Milena Bereś, Amelia Czarnota, Jakub Kogut, Filip Kościelny, Amelia Rogala, Patrycja Rzucidło i Natalia Węglowska,
w kategorii zespół klasy IV-VI również II miejsce zdobył zespół z kl. VI w składzie: Katarzyna Hess, Estera Furman, Adrian Nabożny, Julia Pasternak, Justyna Ślęzak, Dominika Walczewska. GRATULUJMY!
Pasowanie uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej

           Pierwsze dni października były szczególnie ważne dla uczniów klasy pierwszej. 4 października odbyła się uroczystość przyjęcia pierwszaków do społeczności uczniowskiej. Na uroczystość tę zaproszeni zostali rodzice uczniów klas pierwszych, uczniowie szkoły podstawowej wraz z wychowawcami.
Zaproszeni goście zebrali się na sali gimnastycznej, aby obserwować ceremonię pasowania na ucznia. Uczniowie zaprezentowali przygotowany wcześniej program artystyczny: tańczyli, śpiewali, recytowali i przedstawili inscenizację. Najważniejszą częścią ceremonii było odczytanie tekstu ślubowania przez wychowawczynię panią Joannę Porębę oraz pasowanie wielkim ołówkiem każdego ucznia przez panią dyrektor. Po uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Były również pamiątkowe zdjęcia i wspólny poczęstunek.


Fotogaleria


Ćwiczenia ewakuacyjne

           W piątek 30 września odbyły się w naszej szkole ćwiczenia ewakuacyjne z budynków szkoły. Ćwiczenia odbywały się pod czujnym okiem i nadzorem strażaków. Ewakuacja uczniów i pracowników przebiegła sprawnie i zgodnie z procedurami zawartymi w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Próbne ewakuacje przygotowują uczniów i pracowników szkoły do zachowania i odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia.


Fotogaleria


Pierwsze sukcesy naszych uczniów

           W dniu 27 września 2017 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyły się eliminacje wojewódzkie w ramach II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza KIMA. Inicjatorami Festiwalu jest Stowarzyszenie Passionart oraz Fundacja Armii Krajowej wspólnie z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Propozycja udziału w festiwalu skierowana była przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, oraz chętnych, którzy chcieli wziąć udział w tej muzyczno-historycznej przygodzie.
Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele: upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.
Obydwa te cele wpisują się również w cele wychowawcze i edukacyjne ZS w Wysokiej Głogowskiej, której priorytetem jest wychowanie młodych ludzi w duchu wartości patriotycznych, rozumiejących doniosłość historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego naszej ojczyzny.
Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy VI, które zostały laureatkami eliminacji wojewódzkich: Julia Pasternak (II miejsce), Katarzyna Hess i Dominika Walczewska (III miejsce exaequo). Ponadto Julia Pasternak - zdobywczyni II miejsca - została zakwalifikowana do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w dniach 11-12 listopada w Krakowie.
Jury doceniło niezwykle dojrzałe i ekspresyjne wykonanie trudnych i pięknych piosenek, dobór repertuaru oraz stylizację naszych uczestniczek. Serdecznie gratulujemy uczennicom, a Julii życzymy sukcesów i wielu niezapomnianych wrażeń w finale ogólnopolskim!

Dzień chłopaka w szkole

           Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. W klasach koleżanki dla swoich kolegów przygotowały i wręczyły upominki. Ponadto dla uczczenia tego święta, w dniu 28 września, Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę. Wspólna zabawa była okazją do integracji nowych uczniów, którzy zawitali w szkolne mury. Ponadto uczniowie mieli okazję do poznania siebie nawzajem nie tylko w sytuacji szkolnej, ale także rozrywkowej. Młodzież bawiła się przy dźwiękach muzyki, którą sama wybrała. Imprezę należy uznać za udaną, o czym świadczą uśmiechy na twarzach uczniów i opinie przez nich wygłoszone.


Fotogaleria


Europejski Dzień Języków

           W 2001 roku Rada Europy zdecydowała, że 26 września na całym kontynencie będzie obchodzony Europejski Dzień Języków. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei  wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami, promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno  w szkole, jak i poza nią,  w  celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.
W naszej szkole EDJ świętowaliśmy 27 września. W tym dniu w sali gimnastycznej spotkali się wszyscy uczniowie ze swoimi nauczycielami, żeby uczestniczyć w rozstrzygnięciu szkolnych konkursów językowych: języka angielskiego i niemieckiego. Po ogłoszeniu wyników uczniowie wzięli udział w szeregu atrakcji przygotowanych przez nauczycieli języków. Odgadywali znaczenie polskich archaizmów i słów używanych w gwarach języka polskiego, łączyli wyrazy z różnych języków europejskich z ich polskimi odpowiednikami i słuchali „Lokomotywy” J. Tuwima w wersji czeskiej. Niewątpliwym hitem tego wydarzenia było spotkanie z gośćmi: Libero z Włoch i Joao z Portugalii, którzy przedstawili się w swoich ojczystych językach, a także poprowadzili lekcje języka włoskiego i portugalskiego. Próbowali również nauczyć naszych uczniów włoskich i portugalskich łamańców językowych oraz wymówić polskie. Przysłuchiwali się także próbom przeczytania łamańców w różnych językach przez uczniów ze wszystkich klas. Obchody EDJ zakończyły się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.


Fotogaleria


Bezpieczna droga do szkoły

           Od początku września policjanci prewencji i ruchu drogowego rzeszowskiej komendy uczą dzieci bezpiecznego poruszania się po drogach. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” adresowana do uczniów najmłodszych klas, powadzona będzie na terenie powiatu rzeszowskiego do końca października. W dniu 25 września 2017r. w Głogowie Małopolskim policjanci spotkali się z dziećmi w Miasteczku Ruchu Drogowego, które znajduje się obok pływalni „Wodnik” . Podczas spotkania z funkcjonariuszami dzieci uczęszczające do najmłodszych klas uczą się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, praktycznej nauki przechodzenia przez jezdnię. Policjanci przypominają również o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, a także o bezpieczeństwie podczas zabawy, samodzielnego pobytu w domu, czy podczas kontaktów z obcymi. Dzisiaj spotkanie połączone z praktyczną nauką przechodzenia przez jezdnię odbyło się wspólnie dla wszystkich pierwszaków z terenu gminy Głogów Małopolski. Ważnym elementem warsztatów była nauka przepisów ruchu drogowego oraz praktyczna nauka poruszania się po drogach i ulicach. Na zakończenia spotkania dzieci z klas I otrzymały ufundowane przez Burmistrza Miasta Głogów Małopolski certyfikaty przeszkolenia w zakresie przepisów ruchu drogowego oraz opaski odblaskowe na rękę. Policjanci połączyli naukę z zabawą. Dzieci mogły usiąść za kierownicą policyjnego radiowozu.


Fotogaleria


Wybory samorządu uczniowskiego

           W naszej szkole wrzesień, to czas na zmianę rady samorządu uczniowskiego. Wybory do samorządu poprzedziła (tak jak w przypadku prawdziwych wyborów samorządowych) kampania wyborcza. Poszczególne klasy wyłoniły przedstawicieli, którzy stali się kandydatami na przewodniczącego szkoły. Klasowe sztaby wyborcze miały zaledwie tydzień, aby wypromować swojego reprezentanta za pomocą plakatów, ulotek, haseł wyborczych itp.
22 września uczniowie wzięli udział w równym, tajnym, bezpośrednim i powszechnym głosowaniu. Nad przebiegiem wyborów czuwały komisje, które również podliczyły głosy. Przewodniczącym samorządu uczniowskiego ZS w Wysokiej Głogowskiej w bieżącym roku szkolnym został uczeń klasy III gimnazjum Maciej Poźniak. W pracy pomagać mu będzie Miłosz Furman. Samorządem opiekować się będą, tak jak i rok wcześniej p. Joanna Bujak i p. Karolina Gotkowska.


Fotogaleria


Na Euroweeku atrakcji bez liku

           15 września grupa 12 uczniów naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunkami: panią Joanną Bujak i panią Moniką Khan wyruszyła w daleką podróż do Międzygórza, maleńkiej miejscowości położonej w woj. dolnośląskim nieopodal granicy polsko – czeskiej. Po długiej podróży, która szybko upłynęła w miłym towarzystwie, wszyscy bezpiecznie dotarli do Ośrodka Wczasowego „Słoneczna”, gdzie już czekały pokoje. Choć pogoda nie dopisała, humory dopisywały (pomimo przeziębienia, które złapało kilka osób), a organizatorzy zapewnili uczestnikom wiele ciekawych atrakcji. Uczniowie wykonywali różne zadania, które łączyły język angielski z tańcem, śpiewem lub grą aktorską. Wiele zadań miało na celu przełamanie niepewności i bariery językowej. Uczniowie pracowali w grupach ze swoimi rówieśnikami ze szkół, np. w Leopoldowie, Gaci, Łańcucie lub Szczecinie. W trakcie obozu, prowadzonego przez „Memo” i „Masakrę”, można było również posłuchać prezentacji na temat Armenii, Gruzji, Filipin lub Etiopii i poznać wielu innych wolontariuszy z całego świata. Udział w Euroweeku był dla wszystkich niezapomnianą przygodą.


Fotogaleria


Akcja - Sprzątanie Świata

           „Sprzątanie Świata” to międzynarodowa akcja mająca na celu zachęcanie do działań na rzecz ochrony środowiska oraz sprzątania i segregacji odpadów. Coroczne uczestnictwo w akcji stanowi ważny punkt edukacji ekologicznej uczniów naszej szkoły. Celem przedsięwzięcia jest promowanie dbałości o środowisko oraz estetykę najbliższego otoczenia, upowszechnianie wiedzy o selektywnej zbiórce odpadów i inicjowanie działań, dzięki którym zniwelowany zostaje negatywny wpływ człowieka na środowisko.


Fotogaleria


"Smoki i smokobójstwo"

           W dniu 15 września uczniowie II i III klasy gimnazjum uczestniczyli w prelekcji dr Marka Sikorskiego - historyka sztuki, doktora nauk humanistycznych w zakresie historii i autora wielu książek o tematyce historycznej. Jedną z nich pt. "Smoki i smokobójstwo" było tematem tegoż spotkania a dokładnie "Smoczy kamień. Historia pewnej mistyfikacji medycznej". Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że przez wiele stuleci uczeni i teologowie uważali, że smoki istnieją i mają szatańskie pochodzenie. Doktor opowiadał, że spotykano je w morzu, w powietrzu, w górach, w świecie podziemnym, a nawet w grobowcach, a smokoznawcy pisali o własnościach leczniczych smoczych kości i sadła oraz smoczej krwi. W swoich opowieściach autor wspominał również nie tylko o świecie mitycznym, u którego początków miała miejsce kosmiczna walka bogów i herosów ze smokami, ale także idea smokobójstwa pojawiła się w chrześcijaństwie. Wielu Świętych Pańskich i kilka Błogosławionych Dziewic oraz niektórzy pobożni rycerze pokonywali te diabelskie stwory. Uczniowie dowiedzieli się również, że według biblijnej wizji końca świata smok zostanie pokonany na zawsze, a różne smocze historie mają też swoje przyrodnicze uzasadnienie. Świat nauki odkrył istnienie smoków, ale zabroniono ich zabijania.


Fotogaleria


Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018

           Rok szkolny 2017/2018 rozpoczęty. Początek szkoły był wyjątkowy nie tylko dlatego, że przypadł dopiero 4 września. To także start reformy szkolnictwa. Jak co roku uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele Parafialnym w Wysokiej Głogowskiej, którą odprawił ksiądz proboszcz Zbigniew Gargaś. Po mszy świętej uczestnicy udali się do szkoły na apel. Po przybyciu wszystkich na salę, uroczyście wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewany został hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.
           Pani dyrektor powitała wszystkich uczniów oraz zaproszonych gości. Na uroczystość przybył m.in. burmistrz gminy pan Paweł Baj, który pogratulował uczniom i nauczycielom wysokich wyników po egzaminie gimnazjalnym. Życzył uczniom owocnej pracy i wysokich wyników w nowym roku szkolnym.
           Nie obyło się także bez pożegnań. W tym roku na zasłużoną emeryturę przeszła pani Danuta Mazur. Za zaangażowanie i poświęcony swój wolny czas, by czynnie włączać się i współuczestniczyć w życiu szkoły podziękowali pan burmistrz, pani dyrektor, pani sołtys, przewodnicząca RR oraz ZNP. Także i uczniowie podziękowali pani Mazur za pracę.
Na zakończenie apelu, głos zabrała Pani dyrektor, która przekazała informacje organizacyjne na bieżący rok szkolny. Mamy nadzieję, że zdobywanie nowych wiadomości w roku szkolnym 2017/2018 przyniesie naszym uczniom wiele satysfakcji. Po głównej części uroczystości wszyscy uczniowie rozeszli się do klas, gdzie spotkali się z wychowawcami.


Fotogaleria