SZKOLNA BIBLIOTEKA
WYDARZENIA


Rok szkolny 2017/2018


Regulaminy konkursów organizowanych przez bibliotekę szkolną w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem "Książka nas łączy".

„Wiem wszystko o książce i bibliotece”
„Selfie z książką”
„W świecie wierszy Jana Brzechwy”
„Życie i twórczość Jana Brzechwy”


Rok szkolny 2016/2017

CZERWIEC
Ostatni miesiąc roku szkolnego to czas podsumowania stanu czytelnictwa w naszej szkole oraz wyróżnienia tych uczniów, którzy przeczytali najwięcej książek.


W roku szkolnym 2016/17 najwięcej książek przeczytali: Patrycja Rzucidło IIa, Justyna Arczewska IIIa, Zuzanna Kłonicka IIIb, Marta Sądy IIIb, Klara Neuman IV, Zuzanna Zaremba VI, Bartosz Furman VI oraz Wiktoria Szczęch i Julia Szczygieł z gimnazjum. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe.
Członkowie Kółka Bibliotecznego uczestniczyli też w przygotowaniu akademii na zakończenie roku szkolnego oraz mobilizowali swoich kolegów do zwrotów książek do biblioteki przed wakacjami.

MAJ
W maju kontynuoawliśmy akcję: "Podaruj książkę bibliotece szkolnej". W wyniku tej akcji w bibliotece przybyło 17 woluminów, zaś darczyńcy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Również w maju zakończył się konkurs na najpiękniejszy zeszyt lektur, w którym mogli uczestniczyć uczniowie z klas I-III. Najpiekniejsze zeszyty wykonali: Adam Wąs - I msc, Marta Sądy - II msc oraz Weronika Madej - III msc. Uczniowie w nagrodę otrzymali piękne książki.
W dniach 8-15 maja obchodzony jest Tydzień Bibliotek. Z tej okazji odbyły się w naszej szkole quizy czytelnicze:
dla uczniów klas I-III pt. " Bohaterowie naszych lektur", w którym zwyciężyli:
I msc. Adam Wąs kl. IIb
II msc. Jakub Siłka IIIb
III msc Patrycja Nowak kl. IIIa

dla klas IV-VI pt.” Czy znasz te lektury?” , w którym najlepsi okazali się:
I msc. Hania Mazur kl.IV
I Wioletta Kubicz kl.IV
II msc.Zuzanna Zaremba kl.VI
III msc. Wiktoria Kondras kl. VI
Nagrodami w konkursach były oczywiście ciekawe książki.

KWIECIEŃ
W tym miesiącu została ogłoszona akcja: "Podaruj książkę bibliotece szkolnej", która ma na celu powiększenie zbiorów szkolnej biblioteki. Do końca maja uczniowie mogli przynosić niezniszczone książki do biblioteki, która w ten sposób może pozyskać nowe woluminy. Rozstrzygniety został też konkurs "Moja zakładka do książki", w którym wzięło udział 31 uczniów. Najlepsze prace zostały zaprezentowane wszystkim uczniom, zaś zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe na apelu szkolnym.


Najładniejsze zakładki wykonali: Klasa I-III: Łukasz Szarejko kl. I, Natalia Węglowska i Amelia Rogala kl. IIa, Gabriela Nykiel kl. IIIa. Wyróżnienie zdobyła Karolina Kraska kl.I.
Klasa IV-VI: Magdalena Micał kl. VI, Maja Czyżewska i Zuzanna Guz kl. VI oraz Daniela Kraska z kl.VI. Przyznano także wyróżnienie uczennicy z kl I gimnazjum Martynie Krasce.

MARZEC
1 marca reprezentantki naszej szkoły brały udział w finale "Konkursu Pieknego Czytania", niestety żadna z uczennic nie dostała się do grona laureatów. Członkowie kółka bibliotecznego i inni uczniowe klasy VI przygotowali dla grupy"Tygryski" z przedszkola przedstawienie z okazji pierwszej wizyty w bibliotece szkolnej, które miało miejsce 30 marca. Podczas wizyty przedszkolaki zapoznały się z biblioteką, wysłuchały fragmentów bajek, czytanych przez starszych kolegów. Na pamiątekę pierwszej wizyty w szkolnej bibliotece dzieci otrzymały na pamiatkę dyplom "Pasowania na czytelnika".

LUTY
W bibliotece szkolnej od początku lutego kontynuowane były zajęcia z doskonalenia głośnego czytania dla uczennic, które wygrały eliminacje szkolne w "Konkursie Pięknego Czytania" organizowanego przez Bibliotekę Padagogiczną w Rzeszowie.

14 lutego odbyły się wybory Super-Walentynki i Super Walentego naszej szkoły. W plebiscycie brali udział wszyscy chetni uczniowie naszej szkoły. Poniżej zwycięzcy plebiscytu, którzy otrzymali serduszka-lizaki jako nagrodyna uroczystym apelu szkolnym.


W tym dniu uczennice i uczniowie z klas VI i I i II gimnazjum zorganizowali pocztę walentynkową. Przez radiowęzeł szkolny przekazywali życzenia i piosenki, a osobiście doręczali walentynkowe kartki do adresatów.

STYCZEŃ
Miesiąc ten szybko upłynął dla uczniów doskonalących głośne czytanie. W bibliotece szkolnej spotykali się ci, którzy zgłosili swój udział do eliminacji IV edycji Konkursu Pięknego Czytania organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Rzeszowie. Uczniowie ćwiczyli w bibliotece, głośne czytanie, zwracając uwagę na dykcję, intonację i prawidłową interpunkcję. Na koniec odbyły się eliminacje, wyłaniające osoby, które będą reprezentować naszą szkołę w ww. konkursie. Oto zwycięzcy tych eliminacji.
kl. I-III sp – Małgorzata Czyżewska kl. IIIb
kl. IV-VI – Zuzanna Guz kl. VI
kl. I-III g. – Kamila Pola kl. III

GRUDZIEŃ
Został ogłoszony konkurs, podsumowujacy obchody Roku Henryka Sienkiewicza: "Okładka do książki Henryka Sienkiewicza"- konkurs plastyczny. Wszyscy laureaci zostali uhonorowani nagrodami książkowymi na apelu szkolnym.
Laureaci:
1.Magdalena Micał kl.VI
2.Jan Szczygieł kl. V
3.Magdalena Szymańska kl.V
Wyróżnienia:
-Dominika Świątek kl.IG
-Maciej Wilk kl. I G
-Julia Szczygieł kl. I G

LISTOPAD
W tym miesiącu biblioteka szkolna zorganizowała Kiermasz Taniej Książki, we współpracy z Hurtownią Taniej Książki w Tuliszkowie oraz II Tom w Radomiu. Na kiermaszu znalazły się: bajki, baśnie, kolorowanki, wierszyki, encyklopedie, słowniki, poradniki, książki popularno-naukowe i beletrystyka- jednym słowem każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzięki tej akcji biblioteka szkolna wzbogaciła się o 27 nowych książek, zaś uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele mogli kupić ciekawe prezenty na nadchodzące święta.

PAŹDZIERNIK
Jak co roku obchodziliśmy w naszej bibliotece Miedzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który w tym roku odbywał sie pod hasłem "Ksiażka to dopiero poczatek". Biblioteka szkolna zaproponowała uczniom konkursy na ten miesiąc:
1. „Królowa (król) biblioteki szkolnej” Kl. I-III sp
Laureaci:
1. Krzysztof Kołcz kl.IIb oraz Adam Wąs kl. II b
2. Łukasz Szarejko kl. I
3. Filip Kościelny kl. IIa
2. „Baju-baj ...moje bajko pisanie.” Kl. IV-VI sp
Laureaci:
1. Aleksandra Nowak kl. VI
2. Maja Czyżewska kl. VI
3. Klara Neuman kl. IV
3. ”Książka, do której chętnie wracam” kl. I-III gimnazjum Laureaci:
1. Patrycja Kubicz kl. III
2. Julia Nabożna kl. III
3. Martyna Kraska kl. I
Wszyscy zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody książkowe na uroczystym apelu szkolnym.




Pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika
W październiku biblioteka szkolna wspólnie z członkami kółka bibliotecznego oraz uczniami klasy VI, zorganizowała uroczystość "Pasowania na Czytelnika" dla uczniów klasy I sp., którzy zapoznali się z biblioteką szkolną, poznali zasady wypożyczania książek, regulamin biblioteki oraz wzięli udział w zorganizowanym dla nich przedstawieniu "Książka naszym przyjacielem". Na pamiatkę tej uroczystości, uczniowie otrzymali dyplomy i zakładki do książek wykonane przez bibliotekarkę oraz wypożyczyli swoją pierwszą książkę.



W październiku, uczniowie w ramach akcji "Podaruj Książkę dzieciom z Ukrainy", przynosili swoje przeczytane książki do biblioteki szkolnej, a te zostały wysłane przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną na Ukrainę.

WRZESIEŃ
Z okazji obchodów roku Henryka Sienkiewicza zorganizowane zostało "Narodowe Czytanie " utworów ww. pisarza: "Krzyżacy" dla klas I-III gimnazjum, "W pustyni i w puszczy " dla klas IV-VI sp. Uczniowie wysłuchali fragmentów utworów czytanych przez P. Bernadetę Sałek i Dorotę Rejus, oraz obejżeli fragmenty filmowych adaptacji tych utworów.
W klasach I-III sp, ze względu na dostosowanie utworów do wieku dzieci, przeprowadzono czytanie książek Renaty Piątkowskiej. Akcja ta zakończyła się konkursem plastycznym w oparciu o przeczytane ksiażki. Zwycięzcami konkursu zostali nw. uczniowie.
I msc.- Adam Wąs kl. IIb
II msc.- Zuzanna Kłonicka Kl. III b oraz Weronika Madej kl. III a
III msc.- Łukasz Szarejko kl. I oraz Gabriela Nykiel kl.III a
W ramach promocji czytelnictwa i poszerzania zainteresowań czytelniczych uczniów, w klasach I-III sp został ogłoszony konkurs "Najpiekniejszy Zeszyt Lektur" który zostanie rozstrzygnięty w maju 2017 roku.

Rok szkolny 2015/2016

Bieżący rok szkolny w naszej szkole związany był z realizacją programu rządowego w szkole podstawowej „Książki naszych marzeń”.


Najlepsi czytelnicy w roku szkolnym 2015/2016: Krzysztof Kołcz – kl.Ib, Malec Aleksandra – kl.IIb, Sądy Marta- kl.IIb, Bazan Aleksandra – kl.III, Neumann Klara – kl.III, Furman Bartosz – kl.V, Jaskuła Piotr – kl.V, Guz Zuzanna – kl.V, Kraska Martyna – kl.VI, Kubicz Patrycja – kl.IIg, Depa Gabriela – kl.IIIg, Poręba Martyna – kl.IIIg.

Czerwiec: Podsumowanie projektu:
Popularnością wśród czytelników naszej szkoły cieszyły się konkursy adresowane do różnych grup wiekowych, którym towarzyszyły atrakcyjne nagrody, ekspozycje wyróżnionych prac. Zakup książek w ramach programu, nie tylko wzbogacił księgozbiór, ale dostarczył dzieciom wielu ciekawych wrażeń, przyjemności z czytania oraz możliwości  rozwijania zainteresowań. Zauważono, że uczniowie częściej rozmawiają o książkach, które wypożyczają – ich motywacja do czytania jest tym większa, że są to pozycje niebędące lekturami a książkami, które sami sobie zażyczyli w ankiecie przeprowadzonej na początku roku szkolnego. Dobrym pomysłem okazały się plakaty zmieniane raz w miesiącu, na których były okładki książek i krótki opis dlaczego warto przeczytać, uczniowie chętnie przychodzili i je wypożyczali.
Rozstrzygnięcie całorocznego konkursu czytelniczego „Skąd ten cytat”
W całorocznym konkursie nagrodzeni zostali uczniowie najbardziej systematyczni, którzy przynosili prawidłowe rozwiązania w każdym miesiącu.
Nagrody otrzymały: Aleksandra Bazan, Klara Neumann, Maja Czyżewska oraz Zuzanna Guz.

Umożliwienie wypożyczenia książek na okres wakacji

Maj: Zakończenie projektu
W maju odbyło się zakończenie projektu prezentacjami poszczególnych oddziałów szkoły podstawowej. Forma prezentacji:
- Wystawa plakatów przygotowanych przez klasy.
- Wystawa katalogów przygotowanych przez uczniów.
- Program artystyczny, podczas którego klasy reklamowali swojego pisarza i jego dzieła.


Kwiecień: Realizacja projektu edukacyjnego
Zadania wykonane przez uczniów w kwietniu
- dowolna forma reklamy pisarza i jego dzieł (np. wiersz, piosenka, krótka inscenizacja (5-10 min), uczniowie przebrani za postacie z bajek, hasło reklamowe itp.) – do pokazania w dniu prezentacji projektu;

Marzec: Realizacja projektu edukacyjnego
Zadania wykonane przez uczniów w marcu:
- plansza, na której należało zaprezentować pisarza i jego utwory;
- kl. I-III – ilustrowany katalog książek pisarza (autor, tytuł, ilustracja książki - na formacie A4 jeden tytuł);
- kl. IV-VI – adnotowany katalog książki i pisarza (autor, tytuł, krótkie streszczenie utworu – format A4 jeden utwór);

Luty: Ogłoszenie realizacji projektu edukacyjnego
W lutym został ogłoszony ogólnoszkolny projekt edukacyjny „Autorzy naszych lektur” do realizacji we wszystkich klasach szkoły podstawowej, trwający trzy miesiące.
Cele projektu:
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów,
- poszerzenie wiedzy uczniów na temat autorów książek i ich utworów,
- pogłębienie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, gromadzenia, selekcji i opracowania potrzebnych materiałów,
- kształcenie umiejętności planowania i organizacji pracy,
- kształtowanie umiejętności pracy w zespole,
- promocja biblioteki,
- dobra zabawa.
W projekcie uczniowie poszczególnych klas będą wykonywać przydzielone im zadania.
W lutym: - wybór pisarza i oznaczenie drzwi sali (portret wybranego autora, imię i nazwisko oraz data urodzenia bądź śmierci);
- kl. I – Julian Tuwim, Jan Brzechwa
- kl.II. – Alan Aleksander Milne, Charles Perrault, Hugh Lofting,
- kl. III – Astrid Lindgren, Jan Grabowski, Maria Kownacka
- kl. IV – Hans Christian Andersen, Bracia Grimm, Frances Hodgson Burnett,
- kl. V – Lucy Montgomery, Mark Twain, Henryk Sienkiewicz
- kl. VI – Kornel Makuszyński, Małgorzata Musierowicz, Irena Jurgielewiczowa

Umożliwienie wypożyczenia na okres ferii zimowych większej ilości książek

Styczeń: Przedstawienie celu i realizacji programu rodzicom na spotkaniu wywiadowczym
W styczniu na spotkaniu z rodzicami krótko został przedstawiony program, a rodzice otrzymali list od pani Ireny Kuźmińskiej prezes Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, którego tematem jest wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży.
Wprowadzenie plakatów miesięcznych z cyklu biblioteka poleca…- zmieniane raz w miesiącu, na których będą okładki książek i krótki opis dlaczego warto przeczytać. Celem plakatów ma być promocja nowości książkowych

Grudzień: Kiermasz książek
W grudniu w szkole poświęcono dwa dni na przeprowadzenie kiermaszu tanich książek dostarczonych przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki z siedzibą w Tuliszkowie oraz Drugi Tom w Radomiu. W ofercie znalazły się: bajki, baśnie, wierszyki, legendy, kolorowanki, słowniki, encyklopedie, poradniki, literatura piękna i popularno-naukowa. Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogacił bibliotekę szkolną o 22. nowe pozycje książkowe, dlatego serdecznie dziękujemy za udział.
Wystawa nowych książek
Przygotowanie wystawy nowych książek zakupionych w ramach realizowanego programu.

Listopad: Zakup nowości książkowych w ramach programu.
Po konsultacji i pozytywnym zaopiniowaniu przez dyrektora Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Głogowie Młp. listy książek, wybranych na podstawie przeprowadzonych rozmów i wypełnionych ankiet przez uczniów, do biblioteki szkolnej zakupiono 92 pozycje na kwotę 1625 zł. Czytelnicy do „książek naszych marzeń” wytypowali głównie literaturę beletrystyczną (przygodową, detektywistyczną, obyczajową, fantastyczną).W miarę takie zostały zakupione i są bliskie doświadczeniom dzieci w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Swoją fabułą rozbudzają ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirują do twórczego działania.

Październik: W ramach realizacji programu zorganizowano Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych i towarzyszące mu konkursy
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony był w tym roku pod hasłem „Biblioteki szkolne rządzą!”.


Biblioteka naszej szkoły po raz kolejny zaproponowała uczniom w tym czasie wiele ciekawych propozycji.
1. Konkursy:
- plastyczny "Moja przyjaciółka książka"- dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej
- czytelniczy „Świat polskich legend” w twórczości Anny Świrszczyńskiej dla uczniów klas IV- V szkoły podstawowej
- literacki: „Ludzie listy piszą” – dla uczniów klasy VI i gimnazjum
2. Przeprowadzone zostały akcje „Podaruj książkę bibliotece” i „Cała szkoła czyta dzieciom” czyli głośne czytanie dla uczniów młodszych klas.
3. Wystawa nowości książkowych
4. Plebiscyt „Czytelnicza lista przebojów”

Wyniki konkursów:
Szkolny konkurs plastyczny „Moja przyjaciółka książka”
I miejsce: Brózda Zuzanna, Kościelny Filip
II miejsce: Furman Julia, Wąs Adam
III miejsce: Sądy Marta
Wyróżnienie: Kłonicka Zuzanna, Tracz Katarzyna, Nykiel Gabriela

Szkolny konkurs czytelniczy „Znam legendy polskie” – autorki Anny Świrszczyńskiej
I miejsce: Czyżewska Maja
II miejsce: Kraska Daniela
III miejsce: Guz Zuzanna
Wyróżnienie: Nowak Aleksandra

Szkolny konkurs literacki „Ludzie listy piszą”
I miejsce: Kubicz Patrycja
II miejsce: Poręba Martyna
III miejsce: Migut Jakub
Wyróżnienie: Micał Monika, Delikat Martyna, Depa Gabriela, Nabożna Julia

Ogłoszenie całorocznego konkursu „Skąd ten cytat”
Raz w miesiącu wywieszone zostaną na drzwiach przed wejściem do biblioteki i świetlicy szkolnej fragmenty utworów dla poszczególnych klas. Zadaniem uczniów będzie podać autora i tytuł oraz swoje imię i nazwisko. Odpowiedź należy wrzucić do pudełka, które znajduje się w bibliotece szkolnej. Osoba, która systematycznie w ciągu całego roku szkolnego będzie wrzucała karteczki z poprawnymi odpowiedziami otrzyma nagrodę książkową.
Pasowanie klas pierwszych na czytelników
Dnia 28 października 2015 r. w bibliotece szkolnej zespołu szkół w Wysokiej Głogowskiej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczennice klasy VI szkoły podstawowej, po czym dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, a także odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów oraz tytuły baśni i bajek. Następnie zwiedzali pomieszczenia biblioteki szkolnej, zapoznali się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania a także księgozbiorem. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie. Na zakończenie otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu, zakładkę do książki z informacją godzin otwarcia biblioteki oraz „coś” na słodko i wypożyczyli swoją pierwszą książkę.


Wrzesień: Przystąpienie do programu rządowego „Książki naszych marzeń”
We wrześniu 2015 r. nasza szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego programu "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" umożliwiającego zakup książek do bibliotek szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. Jednym z zadań było wspólne z uczniami ustalenie listy książek marzeń. W tym celu przeprowadzone zostały rozmowy z uczniami naszej szkoły, niektóre klasy wypełniały ankiety nt. książek, które chciałyby aby znalazły się w bibliotece.

Rok szkolny 2014/2015


Najlepsi czytelnicy w roku szkolnym 2014/2015: Piotr Jaskuła kl.IV, Rafał Karnasiewicz kl.Ia, Wioletta Kubicz kl.II, Klara Neumann kl.II, Julia Mikluszka kl.III, Zuzanna Guz kl.IV, Zuzanna Zaremba kl.IV, Patrycja Kubicz kl.Ig, Monika Micał kl.Ig, Rafał Sala kl.Ig, Anna Pustelak kl.IIg, Natalia Świątek kl.IIIag, Joanna Wisz kl.IIIbg.

Walentynki

Zgodnie z tradycją naszej szkoły zorganizowane zostały szkolne Walentynki. W tym roku obchodzono je zaraz po zakończonych ferii zimowych w dniu 17.02.2015r. Najpierw odbyła się audycja radiowa dla uczniów szkoły podstawowej, a następnie dla gimnazjalistów, w której każdy mógł przesłać pozdrowienia i życzenia z tej okazji oraz wysłuchać dedykacji muzycznej. Zakończeniem obchodów nieco spóźnionego święta było wręczenie „Pocztą Walentynkową” kartek adresatom z życzeniami i drobnymi upominkami.

Grupy przedszkolne „TYGRYSKI I MISIE” w bibliotece szkolnej

W dniu 24.03.2015r. grupa „Tygrysków” a kilka dni później 28.03.2015r. grupa „Misiów” w ramach innowacyjnego programu czytelniczego "W krainie bajek i baśni", po raz drugi odwiedziły szkolną bibliotekę. Celem spotkania było oglądanie książek w bibliotece ułożonych w pewnym porządku według rodzajów, przeznaczenia i czytelnika, do którego jest kierowana. Po rozmowie z dziećmi pani Iwona przeczytała „Tygryskom” piękną baśń Braci Grimm ,,Królowa Pszczół”, a „Misiom” "Franklin chce mieć zwierzątko".


Pasowanie na czytelnika grup przedszkolnych

W Dniu 29.01.2015 roku bibliotekę odwiedziły również dzieci z przedszkola na uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki. Przedszkolaki z niezwykłym zaciekawieniem obejrzały część artystyczną przygotowaną przez uczennice Gimnazjum pod kierunkiem pani Iwony Krawiec, które w zrozumiały sposób przekazały swoim młodszym kolegom zasady korzystania z biblioteki i poszanowania książek. Następnie były zagadki, które rozwiązywały dzieci - prawie bezbłędnie :) Jednak najważniejszym momentem uroczystości, było złożenie przyrzeczenia przez przedszkolaków, którego słowami potwierdziły swoją wolę zostania czytelnikiem. Po oficjalnym przyjęciu najmłodszych do grona czytelników, wypożyczyli dla całej grupy pierwszą książkę. Na pamiątkę tego wydarzenia przedszkolaki otrzymały dyplom. Z wielką radością i zadowoleniem wróciły do przedszkola.

Pasowanie na czytelnika klas pierwszych

Dnia 27 stycznia 2015 r. w bibliotece szkolnej zespołu szkół w Wysokiej Głogowskiej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczennice klasy I i II gimnazjum, po czym dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie należy robić czytając ją, a także odgadywali bajkowe zagadki oraz ilustracje, które sprawdziły ich znajomość bohaterów oraz tytuły baśni i bajek. Następnie zwiedzali pomieszczenia biblioteki szkolnej, zapoznali się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania a także księgozbiorem. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a nauczycielka biblioteki książką dokonała pasowania każdego z nich. Na zakończenie otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu, zakładkę do książki z informacją godzin otwarcia biblioteki oraz „coś” na słodko i wypożyczyli swoją pierwszą książkę.

Spotkanie autorskie p. Janem Krawcem

W dniu 5 listopada 2015 r. odbyło się spotkanie autorskie z panem Janem Krawcem –autorem wielu artykułów i książek regionalnych o tematyce historycznej naszej gminy. Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjum podzieleni na grupy najpierw klasa I i II, a następnie klasy IIIa i IIIb. Autor na wstępie opowiedział w skrócie historię wsi Wysoka Głogowska, po czym zaprezentował różne dokumenty historyczne, które każdy z uczestników mógł wziąć do ręki i zobaczyć tj. dowody osobiste z czasów II wojny światowej – Kenkarty, książkę prawną Generalnej Gubernii dla Polski z 1940r., bloczek kwitów potwierdzających obowiązkowe dostawy rolne w czasie okupacji przez ludność z Wysokiej Głogowskiej, księgi parafialne z XVIII wieku, zdjęcia z pobytu p. Wałęsy w Wysokiej Głogowskiej i inne. W dalszej części spotkania prowadzący odpowiadał na pytania młodzieży, dotyczące swojej przygody z pisaniem i wydarzeń historycznych na terenie naszej gminy. Na zakończenie pan Jan podziękował wszystkim uczestnikom za aktywność, a nauczycielom za zaproszenie. Spotkanie przebiegło w serdecznej i ciepłej atmosferze.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – PAŹDZIERNIK 2014r.

”Kto czyta książki, ten żyje podwójnie" - słowa wypowiedziane przez znanego włoskiego pisarza - Umberta Eco stały się hasłem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych., w które systematycznie już od kilku lat włącza się nasza szkolna biblioteka. W miesiącu październiku zorganizowano szereg konkursów i zabaw tj.
- konkurs plastyczny " Moja ulubiona postać bajkowa "
- konkurs literacko- plastyczny „Dalsze losy Merry i Kewina w komiksie” na podstawie książki F. Burnett „Tajemniczy ogród”
- konkurs literacki „Jeden rozdział z mojego życia” - opowiadanie”
- głośne czytanie dla uczniów klas I-III
- czytelnicza lista przebojów
- sondaż wśród pracowników szkoły nt. „Moja ulubiona książka z dzieciństwa”.
Dziękujemy wszystkim za udział w obchodach Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych i zapraszamy do codziennego korzystania z biblioteki.
Sięgajmy po dobre książki, pamiętając o tym, że: „ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać."

Wyniki konkursów zorganizowanych w ramach MMBS:
Szkolny konkurs plastyczny " Moja ulubiona postać bajkowa "
I miejsce- Zuzanna Bruzda, II miejsce- Aleksandra Poźniak, III miejsce – Mikluszka Julia

Wyróżnienia: Hess Elżbieta, Szymańska Magdalena, Bazan Jakub, Walczewska Dominika, Ślęzak Justyna, Hess Katarzyna, Kogut Dawid, Micał Kacper

Szkolny konkurs literacko- plastyczny „Dalsze losy Merry i Kewina w komiksie” na podstawie książki F. Burnett „Tajemniczy ogród”
I miejsce – Kraus Hubert oraz Natalia Sokołowska, II miejsce – Katarzyna Madej, III miejsce – Bartosz Kraus

Szkolny - konkurs literacki „Jeden rozdział z mojego życia” - opowiadanie”
I miejsce – Natalia Świątek

Rok szkolny 2013/2014

Stan czytelnictwa na koniec roku szkolnego

KLASA ILOŚĆ UCZNIÓW ILOŚĆ WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK ŚREDNIA WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK
NA UCZNIA
I
II
III
23
20
25
239
283
372
10,4
14,2
14,5
IV
V
VI
25
22
23
157
75
129
6,3
3,4
5,6
I G
IIA G
IIB G
III G
25
16
16
23
148
119
62
72
5,9
7,4
3,9
3,6

           Jak co roku uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej w ostatni poniedziałek października zostali uroczyście włączeni w poczet czytelników. Na pamiątkę tej uroczystości, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, zakładkę do książki z informacjami na temat biblioteki oraz wypożyczył swoją pierwszą książkę.


           W miesiącu październiku jak w poprzednich latach obchodzono święto biblioteki szkolnej organizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W tym roku odbywał się on pod hasłem: "Biblioteki szkolne – bramy do życia”.
           Po raz szósty Biblioteka w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej przyłączyła się do obchodów MMBS.
           Z tej okazji jak co roku zostały ogłoszone liczne konkursy. Konkurs plastyczny „Julian Tuwim dzieciom”, skierowany był do uczniów klas młodszych. Uczniowie mieli za zadanie przeczytać wybrany przez siebie wiersz a następnie go zilustrować.

Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce – Wioletta Kubicz kl. I
II miejsce – Aleksandra Nowak kl. III
III miejsce – Zuzanna Guz kl. III

Wyróżnienia:
Maja Czyżewska – kl. III
Zuzanna Zaremba – kl. III
Magdalena Micał – kl. III

           Klasy IV-VI w konkursie plastyczno-literackim „Chcę zostać wydawcą Tuwima”, wykonali książeczki z wierszami poety (zdjęcia).
Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce – Julia Nabożna – kl. VI
II miejsce – Patrycja Kubicz – kl. VI
III miejsce – Katarzyna Skroban – kl. IV

Wyróżnienia:
Magdalena Wilk – kl. VI
Julia Nykiel – kl. IV
Adam Siłka – kl. V

           Tematyka konkursów w szkole podstawowej związana była z twórczością JulianaTuwima z racji, że jest to Rok Tuwima, ogłoszony przez Sejm VII kadencji.
           Gimnazjaliści w konkursie literackim mieli napisać recenzję do swojej ulubionej książki.
I miejsce – Justyna Karnasiewicz – kl. I Recenzja
II miejsce – Małgorzata Piwońska – kl. III
III miejsce – Aleksandra Guzior – kl. I Recenzja
Wyróżnienia:
Natalia Świątek – kl. II a Recenzja
Gabriela Bułaś – kl. II b

           Odbywały się lekcje głośnego czytania dla młodszych uczniów naszej szkoły.
           Uczniowie pierwszej klasy w ostatni poniedziałek października zostali uroczyście włączeni w poczet czytelników. Na pamiątkę tej uroczystości, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, zakładkę do książki z informacjami na temat biblioteki oraz wypożyczył swoją pierwszą książkę.
(zdjęcia)            Wśród uczniów szkoły przeprowadzono plebiscyt na "Czytelniczą listę przebojów" w której chętni mogli zagłosować na swoją ulubioną książkę.
Lista 10 najciekawszych książek czytanych przez uczniów:
1. Oskar i Pani Róża
2. Akademia Pana Kleksa
3. Przygody Merlina
4. Intruz
5. Opowieści z Narnii
6. Harry Potter
7. Historia chłopca, który stał się legendą- Leo Messi
8. Bracia Lwie Serce
9. Władca pierścieni
10. Oskar Pill i dwa królestwa

           Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Poprzez zabawę wiele się nauczyli. Z zapałem pomagali w przygotowaniach.

Rok szkolny 2012/2013

Stan czytelnictwa na koniec roku szkolnego

KLASA ILOŚĆ UCZNIÓW ILOŚĆ WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK ŚREDNIA WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK
NA UCZNIA
I
II
III
19
26
24
381
244
289
20,0
9,4
12,0
IV
V
VI
23
24
27
165
158
154
7,2
6,6
5,7
IA G
IB G
II G
III G
16
16
22
17
120
80
84
117
7,5
5,0
3,8
6,9

           W roku szkolnym 2012/2013 do biblioteki zostało zakupione 132 pozycje książkowe na kwotę 2091,23 zł. Były to bajki dla dzieci, książki młodzieżowe, lektury dla uczniów SP oraz 15 płyt DVD - filmy dla dzieci i lektury szkolne.
           Biblioteka już od kilku lat współpracuje z Księgarnią i Hurtownią Tania Książka oraz wydawnictwem Publicat, organizując kiermasze książek na spotkaniach z rodzicami oraz dla uczniów podczas przerw. Biblioteka dzięki współpracy otrzymuje książki gratis, które wzbogacają księgozbiór biblioteki.
           19 października 2012r. uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej zostali uroczyście pasowani na czytelników.


Obchodzono po raz kolejny Święto Biblioteki w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, podczas którego zorganizowano szereg konkursów i zabaw tj.

   

Regulaminy konkursów szkolnych:
Regulamin konkursu plastycznego "Ilustracja do Baśni Andersena"
Regulamin konkursu plastyczno-literackiego „Reklama biblioteki”
Regulamin konkursu literackiego - „Nie sądziłam, że książka, którą dostałam od Ani, tak bardzo wpłynie na moje życie. (…)"



30 listopada zorganizowano zabawę „Literackie wróżby andrzejkowe”, w której każdy chętny uczeń i nauczyciel mógł wylosować sobie „literacką” przyszłość.

Rok szkolny 2011/2012


Stan czytelnictwa na koniec roku szkolnego


Edukacja wczesnoszkolna


1. Kraska Martyna– kl.II
2. Furman Amelia – kl.II
3. Szymańska Ola – kl. III
4. Walat Patryk– kl.IV


Klasy IV- VI


1. Sala Rafał – kl.IV
2. Poręba Martyna – kl. V
3. Kielar Paweł – kl.V
4. Nowak Patrycja – kl. VI a
5. Joanna Wisz – kl. VI b



Klasy I - III gimnazjum


1. Katarzyna Piwońska– kl.III



KLASA ILOŚĆ UCZNIÓW ILOŚĆ WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK ŚREDNIA WYPOŻYCZONYCH KSIĄŻEK
NA UCZNIA
I
II
III
25
25
22
325
272
257
13,0
10,9
11,7
IV
V
VIA
VIB
28
16
16
24
288
84
64
108
10,3
5,6
4,0
4,5
I G
II G
III G
16
22
25
87
87
138
5,4
3,6
5,5

Dzień Pamięci Jana Pawła II

           W poniedziałek uczniowe Zspołu Szkół w Wysokiej Głogowskiej uczcili pamięć naszego Wielkiego Rodaka, a zarazem patrona Gimnazjum w Wysokej Głogowskiej Jana Pawła II.
           2 kwietnia odbyła się audycja radiowa, którą przygotowali i prowadzili uczniowe należący do kółka bibliotecznego pod opieką pani Iwony Krawiec.
Reflekcja i zaduma nad słowami papieża Polaka, który tak bardzo kochał ludzi, zwłaszcza dzieci i młodzież oraz wspomnienie jego osoby, miało na celu jeszcze bardziej przybliżyć nam jego nauczania i sprawić, byśmy w swoim codziennym życiu kierowali się wskazówkami, które nam pozostawił i stawali w obrazie wartości, których bronił Jan Paweł II.


Pasowanie na czytelnika

Pod koniec października uczniowie pierwszej klasy szkoły podstawowej zostali uroczyście włączeni w poczet czytelników. Na pamiątkę tej uroczystości, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki z informacjami na temat naszej szkolnej biblioteki oraz wypożyczył swoją pierwszą książkę. Wspólne zabawy, połączone z nauką, pomogły naszym nowym czytelnikom przyswoić sobie zasady korzystania z biblioteki.

   

galeria zdjęć


Międzynarodowy Miesiąć Bibliotek Szkolnych

   

Regulaminy konkursów szkolnych organizowanych w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Regulamin konkursu plastycznego "Moja zakładka do książki"

Regulamin konkursu plastyczno-literackiego „Reklama ulubionej książki”

Regulamin konkursu literackiego pod hasłem „Metoda na czytanie"


Rok szkolny 2010/2011

Międzynarodowy Miesiąć Bibliotek Szkolnych

Po raz trzeci Biblioteka w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, której tematem przewodnim święta było hasło: "Różnorodność, energia, wyzwania - oto biblioteka szkolna".
           Z tej okazji jak co roku zostały ogłoszone liczne konkursy. Konkurs plastyczny „Ilustrowane wiersze Juliana Tuwima”, skierowany był do uczniów klas młodszych. Uczniowie mieli za zadanie przeczytać wybrany przez siebie wiersz a następnie go zilustrować.

Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce – Aleksandra Bielecka kl. III
II miejsce – Monika Micał kl. III
III miejsce – Witold Furman kl. III

Wyróżnienia:
Amelia Furman – kl. I
Julia Nabożna – kl. II
Jakub Świątek – kl. III
Michał Jaskuła – kl. III
Andżelika Walat – kl. II
Dawid Wojkowski – kl. III
Patrycja Guzior – kl .II
Rafał Sala – kl. III
Patrycja Kołodziej – kl. III
Damian Barczak – kl. III
Gabriela Rzewnis – kl. III

           Konkurs czytelniczy „W krainie baśni braci Grimm” uczniowie klas IV-V musieli przeczytać kilka wybranych przez organizatorów baśni i rozwiązać test, wykazując się znajomością przeczytanych bajek.

Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce – Martyna Poręba – kl. IV
II miejsce – Gabriela Depa – kl. IV
III miejsce – Patrycja Nowak – kl. Va

Wyróżnienia:
Anna Krzyśko – kl. Va
Weronika Tarnowska – kl. IV
Gabriela Jasińska – kl. IV
Anna Pustelak – kl. IV
Wiktoria Piwońska – kl. IV

           Konkurs literacki „Wierszem opisuję bibliotekę”, skierowany do uczniów VI klasy oraz I-III gimnazjum.

Nagrodzone wiersze:
I miejsce – Natalia Biernat i Monika Drzał – kl. II gim
II miejsce – Gabriela Szczygieł – kl. I gim.
II miejsce – Natalia Szczygieł – kl. VI
III miejsce– Aleksandra Sowa –kl. VI

Wyróżnienia:
Krystian Pękala – kl. VI
Agnieszka Rusznica – kl. II gim.
Dawid Woźniak – kl. VI
Mateusz Bida – kl. VI
Kamil Bułaś – kl. VI

           Odbywały się lekcje głośnego czytania dla młodszych uczniów naszej szkoły oraz w starszych klasach. Pod koniec października uczniowie klasy I szkoły podstawowej zostali uroczyście pasowani na czytelnika.
           Ogłoszono też akcję „Podaruj książkę bibliotece”, w ten sposób wzbogacając księgozbiór biblioteki. W tą akcję włączyli się:
  • Łukasz Marecki – uczeń klasy Va (4 książki),
  • Magdalena Dymas – kl. VI (2 książki),
  • Jakub Wojciechowski – kl. I Gim.
  • Justyna Karnasiewicz – kl.IV (2 książki)
  • Gabriela Depa – kl.IV (4 książki)
  • Martyna Poręba – kl. IV (3 książki)
           Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Poprzez zabawę wiele się nauczyli. Z zapałem pomagali w przygotowaniach.

   

galeria zdjęć


Pasowanie na czytelnika

           W ostatni piątek października uczniowie pierwszej klasy zostali uroczyście włączeni w poczet czytelników. Na pamiątkę tej uroczystości, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki z informacjami na temat naszej szkolnej biblioteki oraz wypożyczył swoją pierwszą książkę. Wspólne zabawy, połączone z nauką, pomogły naszym nowym czytelnikom przyswoić sobie zasady korzystania z biblioteki.

   

galeria zdjęć


           Co roku biblioteka wraz z Samorządem Uczniowskim organizuje Pocztę walentynkową. Już kilka dni przed świętem zakochanych w bibliotece została przygotowana specjalna walentynkowa skrzynka. Można było wrzucać do niej kartki dla osób, które wyjątkowo lubimy i szanujemy, którym chcemy zrobić w tym dniu miłą niespodziankę. Nie trzeba było namawiać do napisania walentynki swojej ulubionej osobie. Kartek jak zawsze wpłynęło bardzo dużo.

Rok szkolny 2009/2010

Spotkanie autorskie
z Panem Stanisławem Rusznicą

           Dnia 7.05.2010 odbyło się spotkanie z panem Stanisławem Rusznicą, byłym posłem na Sejm RP i kuratorem oświaty. Pan Stanisław Rusznica jest rodowitym wysoczaninem i autorem książki „Zarys dziejów wsi Wysoka Głogowska”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy VI oraz klas gimnazjalnych wraz z nauczycielami. Autor opowiadał historię wsi Wysoka Głogowska, historię szkoły i parafii. Opowiedział także o swoich szkolnych i młodzieńczych latach, o swojej pasji regionalisty oraz zbieraniu materiałów do książek i artykułów. W swobodnej i serdecznej atmosferze szybko minęły wspólnie spędzone chwile. Była to swoista lekcja edukacji regionalnej.

galeria zdjęć


Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych
Pasowanie na czytelników

           Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) zainaugurowane w 1971r. w Londynie. Po raz pierwszy ogłoszone 18.X.1999r., obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października. Ostatecznie w 2007 roku podjęto decyzję, aby ogłosić październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.
           Nasza szkoła po raz drugi włączyła się w obchody tego święta, miedzy innymi poprzez organizację różnych konkursów. W październiku uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników.

   

galeria zdjęć                                      galeria zdjęć

Rok szkolny 2008/2009

           Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship - IASL) zainaugurowane w 1971r. w Londynie. Po raz pierwszy ogłoszone 18.X.1999r., obchodzone co roku w czwarty poniedziałek października. W 2008 roku po raz pierwszy na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w naucei rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
           W tym roku tematem przewodnim święta było hasło: "Biblioteki szkolne: Pełen obraz”. Po raz kolejny już Biblioteka w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Przygotowania do święta rozpoczęły się już we wrześniu, wzięły w nich udział: nauczycielka bibliotekarka, wychowawczyni świetlicy szkolnej oraz uczniowie należący do kółka bibliotecznego. Wszyscy zadbali o to, aby święto było widoczne w całej szkole, dlatego też na kilka dni przed świętem na drzwiach biblioteki i świetlicy szkolnej pojawiły się piękne i kolorowe plakaty informujące o podjętych działaniach, a na ścianach w bibliotece cytaty i aforyzmy o książce i bibliotece.
           W szkole zostały ogłoszone liczne konkursy. Konkurs plastyczny „Projekt okładki mojej ulubionej książki”, skierowany był do uczniów klas młodszych. Uczniowie mieli samodzielnie zaprojektować okładkę książki, która jest ich ulubioną.

Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce – Patrycja Kubicz kl. II
II miejsce – Gabriela Rzewnis kl. II
III miejsce – Hubert Kraus kl. I

Wyróżnienia:
Michał Bazan – kl.IV
Daria Podgórska – kl. I
Joanna Wisz – kl.IV
Bartosz Kraus –kl.I
Kamila Pola – kl.II
Anna Pustelak – kl.III
Maciej Orłowski - kl.I
Dominik Rzewnis - kl.II
Aleksandra Bielecka - kl.II
Dawid Wojkowski - kl.II
Rafał Sala – kl.II
Witold Furman – kl.II
Patrycja Nowak – kl.IV
Martyna Poręba – kl.III
Jakub Świątek – kl.II
Michał Jaskuła – kl.II


           Konkurs czytelniczy „Znam legendy polskie” uczniowie klas IV-V mieli za zadanie przeczytać kilka wybranych przez organizatorów legend i rozwiązać test, wykazując się znajomością przeczytanych książek.

Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce – Aleksandra Sowa – kl.V
I miejsce – Krystian Pękala – kl.V
II miejsce – Małgorzata Piwońska – kl.V
II miejsce – Kamil Bułaś kl. V
III miejsce – Dawid Woźniak kl.V

Wyróżnienia:
Patryk Płoch kl.V
Natalia Szczygieł - kl.V
Joanna Pasternak- kl.IV
Anna Krzyśko –kl.IV
Kamil Ząbek – kl.V



           Konkurs plastyczno-literacki „Komiks- moja przygoda z książką” , skierowany do VI klasy oraz I-III gimnazjum. Nagrodzoną pracą był komiks wykonany przez uczennicę klasy II gimnazjum – Annę Furman. Odbywały się lekcje głośnego czytania dla młodszych uczniów naszej szkoły oraz w starszych klasach.
           Dużą popularnością cieszył się konkurs biblioteczny w którym uczniowie za poprawną odpowiedź na pytanie z wiedzy bibliotecznej oraz znajomości baśni największych baśniopisarzy byli nagradzani cukierkami. W ostatni piątek października uczniowie pierwszej klasy zostali uroczyście włączeni w poczet czytelników. Na pamiątkę tej uroczystości, każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę do książki z informacjami na temat naszej szkolnej biblioteki oraz wypożyczył swoją pierwszą książkę. Wspólne zabawy, połączone z nauką, pomogły naszym nowym czytelnikom przyswoić sobie zasady korzystania z biblioteki.
          Ogłoszono tez akcję „Podaruj książkę bibliotece”, w ten sposób wzbogacając księgozbiór biblioteki. W tą akcję włączyli się: Łukasz Marecki, uczeń klasy IV i Kamil Bułaś- kl.V, którzy podarowali po 2 książki oraz Dominik Bułaś, Krystian Pękala i Dawid Woźniak –uczniowie kl.V przekazując po jednej książce na rzecz biblioteki szkolnej. Uczniowie też licznie oddawali głosy w plebiscycie „Czytelnicza lista przebojów”, których celem było wskazanie najbardziej ciekawych i czytanych książek przez uczniów. Najciekawszymi książkami zostały:
I. Ten obcy
II. Dzieci z Bullerbyn
III. Wróżki w tarapatach
IV. Wędrowcy
V. Opowieści z Narnii
VI. Trzynastolatki
VII. Inna
VIII. Bliźniaczki

          Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Poprzez zabawę wiele się nauczyli Z zapałem pomagali w przygotowaniach.